POŁAZIE-CZAPLE

1524 kop. XX w. Polazye Czaplye (RogWyp.: LZG 5, 514v), 1578 or. Czaplie Polazie Rogus[kie] (ASK I 51, 3v), zaginiony przysiółek w dobrach Połazie, leżący pradop. między Roguszynem a Czaplami; Czaple 6 km na W od Liwa.

1. [Pow. liw.; par. Czerwonka?].

2. 1524 P.Cz. ma gran. z Roguszynem → p. 3.

3. Włas. szlach. 1517 szl. Ścibor Czapski z Połazia pełnomocnik szl. Barbary wd. po Piotrze Ossowińskim z Rudna (MK 340, 3v); 1524 Jan syn Mikołaja z P.C. jest winny Grzegorzowi i Maciejowi ss. zm. Mikołaja z Roguszyna-Połazia Kątów 46 kóp gr; zabezpieczenie długu ma stanowić dział roli w dobrach P.C., położony przy granicy z Roguszynem [którym?], który Jan kupił od Jakuba, Stanisława, Wawrzyńca, Feliksa i Wojciecha, ss. zm. Jana z Kątów (RogWyp.: LZG 5, 514v); 1544 kara umowna 50 kóp gr ustanowiona między Maciejem i Janem ss. Mikołaja z P.Cz. a Maciejem, Wawrzyńcem i Jakubem ss. zm. Marcina z Roguszyna-Kątów (RogWyp.: LZG 4, 233); 1544 Michał syn zm. Macieja h. Boleścic z P.Cz. śwd. Macieja syn Mikołaja Obla z Suchodołu w jego procesie o szkody w lesie król. (RogWyp.: LZG 4, 181); 1545 Wawrzyniec z P.Cz. jest współoskarżony o zabójstwo Jakuba syna Jana ze Świętochowa (RódŚwięt. 60, wg LZG).

1578 pobór od 7 1/2 wł. i 1 kw. w dobrach Cz.P.R. [należących do] Andrzeja, Wawrzyńca, Jakuba ss. zm. Marcina, Piotra syna zm. Macieja i Wawrzyńca, Mikołaja, Jakuba, Stanisława, Krzysztofa ss. zm. Jana1Podatek został zapłacony razem z poborem z innych działów w Roguszynie-Wypychach (ASK I 51, 3v).

Uwaga: Herbem Boleścic pieczętowali się dziedzice → Czapli (ZapLiw. nr 1). Zapis z 1544 dowodzi, że takie samego herbu używali również dziedzice z P.-C., co zdaje się wskazywać na powiązania własnościowe między tymi osadami. Z w/w zapisów wynika, że około połowy XVI w. posiadaczami działów w P.-C. byli też Roguscy z → Roguszyna-Wypychów. Brak dostatecznych źródeł uniemożliwia rostrzygnięcie, kto założył P.-C.: Czapscy z Połazia i Czapli, czy Roguscy z Roguszyna. Skłaniamy się jednak do pierwszej z możliwości.

1Podatek został zapłacony razem z poborem z innych działów w Roguszynie-Wypychach.