MYŚLENICE

brona (1253—8 custodia brone de Mislimich — Tyn. 19) umocniony przepust [brama] w przesiece leśnej na S od M., usytuowany przy drodze z Krakowa na Węgry, pilnowany przez ludność służebną podległą grodowi krak., identyfikowany hipotetycznie z osadą Stróża 4,5 km na S od M., względnie z kilkukilometrowym odcinkiem traktu wzdłuż rz. Raby, rozciągającym się od Osieczan na N do tejże Stróży na S.

1253—8 Bolesław Wstydl. na prośbę Bolebora opata tyn. polecił pkom. Wawrzyńcowi, by rozgraniczył wieś opata Radziszów od wsi ludzi grodu krak. → Kurosęki. Ludzie ci należą do stróży brony myślenickiej (Tyn. 19).

K. Buczek, Studia z dziejów ustroju społeczno-gospodarczego Polski piastowskiej, t. 1—3, wybrał i przygotował do druku W. Bukowski, wstępem opatrzyli F. Sikora i J. Wroniszewski Kr. 2006—10; E. Kowalczyk, Brona Małopolska. Ze studiów nad obroną stałą ziem polskich we wczesnym średniowieczu, W. 2000; P. Lemaniak, Myślenickie „Zamczysko” w świetle źródeł archeologiczno-historycznych, w: Myślenice. Monografia miasta, Myślenice-Kr. 2012, s. 97—131.