WILCZER

1528 Wytchermyl, Wilczer Mühle, Witchermill, stagnum Wilczer, młyn i jezioro w okolicy Drzewc i Łysin; Drzewce 8 km na SW, Łysiny 7 km na W od Wschowy.

[Pow. wsch.]

1528 gran. między wsiami Drzewce i Łysiny w Król. Polskim oraz Czepielewem [dziś Krzepielów] i Strońskiem [dziś Stare Strącze] w Księstwie Głog. biegnie [z S na N] od kopca →Steinhebel, przez kopiec zw. Hymerbergk do padołu przy brzegu jeziora (stagnum) W. i dalej drogą do młyna W. i do rzeki płynącej od tego mł. W. w Łysinach do miejsca po mł. Tamemyl; rz. ta stanowi granicę Księstwa Głog. i wsi Wygnańczyce w Polsce (Reces 11-12).

Uwaga: Wymieniona w opisie rzeka to dzisiejsza Stara Rzeka (1944 Odergraben) płynąca z S na N do Jez. Lgińskiego. Naszego młyna W. szukać należy w jej górnym biegu, w okolicy widocznej na MTop. 1998 (w skali 1:50000) osady Pszczółkowo (ok 3 km na W od Łysin, 3,5 km na N od Drzewc Małych), odpowiadającej osadzie Sterlicz na MTop. 1948 i Bienemühl na UMTB 1824 ark. 2338 oraz na niem. MTop. 1933. W okolicy tej, nieco bardziej na N, mamy na mapie Gilly’ego zaznaczonych kilka młynów, których nazwy nie przypominają jednak W. (Papier M., Bing M., Phifen [?] M.), zaś na UMTB 1824: Pfaffen M. i Walk M. Nazwa W. jest chyba zniemczeniem polskiej formy Wilczy (Młyn).