BRZEŹNICA

(1317 Breznicza, Brzeznicia, Breznitza) rz., nie zachowana nazwa górnego i środkowego biegu rz. Kisieliny, prawego dopływu Wisły, uchodzącego pod Pałuszycami1Na mapach top. zwana Pokrzywką, w UN 3 s. 13 i 19 s. 35-6 we wsiach Łysa Góra i Sufczyn oraz Przybysławice, Wola Radłowska i Perła zwana też Kisieliną, a w HW 56 Sufczyńską Rzeką. Nad tą rzeką k. Woli Radłowskiej leży wieś Brzeźnica, a we wsi Bielczy są łąki zw. Brzeźnica (UN 3 s. 7). Wg XVIII-wiecznych materiałów z zespołu Arch. Gumniskie Sang. nr 7 przez wójtostwo Waryszow (dziś Waryś przys. Wierzchosławic ― UN 15 s. 156) płynęła woda z rz. B. do młynów bpów krak. Borowego i Grobelnego. Dla celów identyfikacyjnych podaje się całość materiału źródłowego do rz. B., a więc także z terenu pow. pilzn.

[Pow. sądec. i pilzn.]

1317 Władysław Łok. zezwala Mściwojowi dz. Dębna osadzić na pr. średz. wieś [najpewniej Sufczyn] w lesie między Dębnem i Ratnawami, przez który przepływa rz. B. (ZDM 1, 20); 1329 Piotr, Mścigniew i Włodko z Mikołajowic [pow. pilzn.] objaśniają pr. i obowiązki sołtysa w Ratnawach, który może mieć wolny młyn k. rzek zw. Zerinowa [nie zid.] i B. (Mp. 2, 599); 1365 wyrokiem sądu ziemskiego sand. br. Paszko z Bogumiłowic [pow. pilzn.] oraz Włodek i Nawój z Wierzchosławic [pow. pilzn.] będą mieć cz. lasu idąc z Łętowic [pow. pilzn.] do rz. B. po prawej stronie, a Jachna wd. po Czeleju wwdzie sand. cz. lasu po lewej stronie (KK 1, 237); 1431 bp krak. Zbigniew zezwala Maciejowi sołtysowi Lisiej Góry [dziś Łysa Góra w pow. Sądec.] na urządzenie stawu na rz. B. in loco superiori molendini, nad którym to stawem może zbudować młyn, zniszczony w miejscu dolnym (ZDM 2, 432); 1559 granica między Rudką a Wierzchosławicami zaczyna się od kopca w borze k. bagna, które rozdziela te wsie i k. dwóch pagórków, biegnie do początku bagna czyli rz. Błotnicy [dziś staw o tej nazwie w lesie k. Wierzchosławic ― UN 15 s. 156 w MObr.] i tą rzeczką, dzieląc ją po połowie, do jej ujścia do rz. B. Stąd granica prowadzi blisko rz. B. w górę na S do miejsca, gdzie strumień płynący z Biadolin wpływa do B., dalej blisko tego strumienia dochodzi do wielkiej drogi ze Szczepanowa przez Bielczę [pow. pilzn.] do Wierzchosławic, która od dawna nazywa się Schucicą [w późniejszych źródłach Szuica lub Szujec ― dziś przys. Wierzchosławic zwie się Szujec ― UN 15 s. 156]. W tym miejscu zbiegają się granice Bielczy [pow. pilzn.], Wierzchosławic i obu wsi Biadoliny. Oba brzegi rz. B. należą do dóbr bpów krak. (WAP ― Arch. Gumniskie Sang. 7).

1 Na mapach top. zwana Pokrzywką, w UN 3 s. 13 i 19 s. 35-6 we wsiach Łysa Góra i Sufczyn oraz Przybysławice, Wola Radłowska i Perła zwana też Kisieliną, a w HW 56 Sufczyńską Rzeką. Nad tą rzeką k. Woli Radłowskiej leży wieś Brzeźnica, a we wsi Bielczy są łąki zw. Brzeźnica (UN 3 s. 7). Wg XVIII-wiecznych materiałów z zespołu Arch. Gumniskie Sang. nr 7 przez wójtostwo Waryszow (dziś Waryś przys. Wierzchosławic ― UN 15 s. 156) płynęła woda z rz. B. do młynów bpów krak. Borowego i Grobelnego. Dla celów identyfikacyjnych podaje się całość materiału źródłowego do rz. B., a więc także z terenu pow. pilzn.