KIEBŁO

(1282 [1286] Kubil z or., 1596 Kyeblo) góra, dziś przysiółki Brzeźnicy i sąsiednich Łazów noszą tę nazwę (UN 2 s. 5, 51; Wykaz; Mapa Obrębów), 7 km na SE od Bochni.

[Pow. szczyrz.]

1282[1286] Hartmund sołtys → Brzeźnicy dostaje od kl. staniąt. 4 ł. wolne k. góry zw. po polsku K. Między Uszwią Niemiecką a tą górą może on założyć wieś na pr. niem., w której miałby 4 ł. pod folwark. Dziedzina Brzeźnica graniczy z Gorzkowem, Krzeczowem, Mysłowem, Pomianowa i łąką Jasień1W haśle Jasień (SHGK cz. 2 s. 249-51) opuszczono wiadomość z tego dok. o łące J., od której założona wkrótce wieś przyjęła nazwę (Pol. 3, 58 → uw.); 1596 góra K. → Brzeźnica p. 2.

Na górze K. uroczysko pogańskie i cmentarzysko ciałopalne nie datowane (SG 4 s. 15-6, materiał nie zweryfikowany przez archeologów).

Uw. W sprawie aut. i daty dok. z 1282 r. → S. Mateszew Osadnictwo i stosunki własnościowe w powiecie bocheńskim do końca XV wieku [w:] Bochnia, s. 52-3. Autor ten identyfikuje górę Kubil z Kobylą Górą w Chronowie. Nie wydaje się to słuszne, gdyż mało prawdopodobne jest nadanie sołectwa w sporej odległości od dziedzictwa sołtysiego w Brzeźnicy w sytuacji, gdy podjęto działania celem podniesienia stanu gospodarczego m. Brzeźnicy. W dok. określono dokładnie północno-wschodnią granicę dziedziny, do której należało m. Brzeźnica, wieś Brzeźnica Nowa i najpewniej owe 4 ł. k. góry K., nie wspominając o granicy południowej. Przy niej, jeśli byłyby tu już wówczas wykarczowane lasy klasztorne, istniało Kobyle, należące do Kmitów. Treść dok. wskazuje, że teren przeznaczony pod lokację nowej wsi obejmował obszar późniejszej Poręby Spytkowskiej, graniczącej właśnie z górą K. i Uszwią. Jeszcze w końcu XIII w. zarówno sąsiednia Pomianowa, jak i Uszew należały do kl. staniąt. Nie da się tego powiedzieć o Chronowie, gdyż klasztor „przypisał go sobie” tylko w jednym, i to marnym falsyfikacie z 1238 r. (Pol. 3, 18).

1 W haśle Jasień (SHGK cz. 2 s. 249-51) opuszczono wiadomość z tego dok. o łące J., od której założona wkrótce wieś przyjęła nazwę.