ZDZIAR GĄSOWSKI

1Wg ŹD identyfikacja przeprowadzona inaczej, mianowicie: Żdżar Karasz to jakoby Z.-Łopatki, Żdżar Jałocki to Z.G., a Żdżar Świerczowie to Zdziar Mały. W AM Żdżar-Jałochy i Żdżar-Karaś (jedno i drugie o lokalizacji przybliżonej) połączono jako jedną miejscowość Żdżar (obecnie Zdziar Gąsowski). W zasadzie żadna z tych identyfikacji nie jest uzasadniona. Por. przypisy przy hasłach Zdziar-Łopatki, Zdziar Wielki, Zdziar Mały (1531 Sdzar Karaszye, Żdżar Karasz) 22 km na W od Płońska, nad rz. Płonką.

1. 1531 pow. biel. (RP 41, 92v); 1578 pow. biel., par. Góra (ŹD 35).

3. Włas. szlach. 1531: Jakub i Marcin, synowie Tomasza, Dzierszek, Jakub, wd. po Piotrze – 1 1/2 wł. folw.; Karaś – 1 1/2 wł. folw.; Krystyn – 3/4 [wł.] folw.; Marcin s. Jakuba – 3 ćwierci folw. (RP 41, 92v).

1 Wg ŹD identyfikacja przeprowadzona inaczej, mianowicie: Żdżar Karasz to jakoby Z.-Łopatki, Żdżar Jałocki to Z.G., a Żdżar Świerczowie to Zdziar Mały. W AM Żdżar-Jałochy i Żdżar-Karaś (jedno i drugie o lokalizacji przybliżonej) połączono jako jedną miejscowość Żdżar (obecnie Zdziar Gąsowski). W zasadzie żadna z tych identyfikacji nie jest uzasadniona. Por. przypisy przy hasłach Zdziar-Łopatki, Zdziar Wielki, Zdziar Mały.