BYTYŃ

(1228-39 or. i fals. Bytin, Bityn, 1599 Bythin, 1944 Grosser Böthin-See), obecnie Bytyń lub Betyńskie! Jez., 13 km na W od Wałcza.

[Pow. wał.]

1228-39 or. i fals. Władysław Od. nadaje cystersom z Lubiąża 3000 ł. frankońskich na terytorium wieleńskim [→ Wieleń, terytorium] między jez. Lubczesko (Lupzesko, Lubzesko, Lupszesko) [obecnie jez. Lubie k. Złocieńca] a [jez.] B.1Nazwy Lubczesko i B. występują w dokumentach bez określenia, czy tekst dotyczy jezior czy osad. Przyjmujemy tu nie opublikowaną dotąd hipotezę dr. R. Walczaka, że obie nazwy odnoszą się do jezior, które wyznaczały od północy zasięg terytorium wieleńskiego. Jez. Lubie w XVI w. było poza granicami Wielkopolski, dlatego niniejszy Słownik nie obejmuje tego hasła (Wp. 1 nr 121, 218-220, por. nr 147); 1400 Zygmunt Luksemburski sprzedał Zak. Krzyż. Drawsko [Pomorskie] wraz z terytorium, którego granica przebiegała przez jez. B. (Neumark nr 75); 1599 jez. B. → Bytyń gród i osada.

1 Nazwy Lubczesko i B. występują w dokumentach bez określenia, czy tekst dotyczy jezior czy osad. Przyjmujemy tu nie opublikowaną dotąd hipotezę dr. R. Walczaka, że obie nazwy odnoszą się do jezior, które wyznaczały od północy zasięg terytorium wieleńskiego. Jez. Lubie w XVI w. było poza granicami Wielkopolski, dlatego niniejszy Słownik nie obejmuje tego hasła.