KIEBŁOWO

gród nad Obrą

1. → Kiebłowo miasto p. 1.

3. Własn. szlach., przejściowo król. Właściciele → Kiebłowo dobra p. 3; 1354 Dzierżek z Chyciny kaszt.1Nie znamy innych kasztelanów w K.; tu tytuł kaszt. występuje z pewnością w znaczeniu burgrabiego w K. zaświadcza, że na polecenie króla i star. [wlkp.] zwrócił klasztorowi w Wieleniu pr. do połowu ryb w jez. Mochy, z którego gród w K. korzystał od czasu, gdy gród ten trzymał Dzierżek (Wp. 6 nr 165); 1383 A[ndrzej] i M[ikołaj] Ptaszkowscy trzymają gród K. z polecenia star. gen. wlkp. → p. 6; 1393 król Władysław Jag. nadaje zamki i miasta Zbąszyń i K. Niemierzy, Janowi i Abrahamowi, ss. Abrahama z Nowego Dworu → Kiebłowo dobra p. 3.

6. 1383 Domarat star. gen. wlkp. podczas walk wewnętrznych w Wlkp. czyni wypady, m. in. z K. (MPH 2, 728; DA ks. X, 111); 1383 A[ndrzej] i M[ikołaj] bracia z Ptaszkowa, którzy trzymają zamek K. z polecenia star. wlkp. Domarata, wraz z załogą zamku Zbąszyń łupią wsie k. Grodziska [Wlkp.] (MPH 2, 734).

1520 Andrzej Błocki zwolniony z obowiązku posp. ruszenia z powodu strzeżenia zamku w K., za wstawiennictwem Mik. Potulickiego (MS 4/2 nr 12734).

8. poł. XIII – poł. XIV w. całkowicie zniszczone grodzisko nad Obrą; znaleziono w nim ułamki naczyń glinianych (Hensel 3, 542Hensel podaje te informacje w haśle „Kębłowo powiat Września”, ale z opisu położenia grodziska wynika, że chodzi tu jednak o K; Z. Kurnatowska, A. Łosińska, Weryfikacja grodzisk wielkopolskich na półmetku, „Fontes Archaeologici Posnanienses”, 32, 1981, woj. zielonogórskie poz. 27).

1 Nie znamy innych kasztelanów w K.; tu tytuł kaszt. występuje z pewnością w znaczeniu burgrabiego.

2 Hensel podaje te informacje w haśle „Kębłowo powiat Września”, ale z opisu położenia grodziska wynika, że chodzi tu jednak o K.