NOWY DWÓR

1505 Nouidwor, 1564 Neuenhof, 1565 Nihaff, niezident. folwark, położony w pobliżu jez. Krosino, które leży 3 km na NE od Złocieńca.

1. [Na gran. pow. wał. i Nowej Marchii.]

2. Własn. król.; stwo → Drahim, później dobra Falkenburg [obecnie Złocieniec] w Marchii Brand. 1505 król Aleksander swym dworzanom Jakubowi Boboleckiemu oraz Janowi zw. Brzozowiec z Pogorzałego Stawu [k. Lublina] w nagrodę za służbę zezwala na wykup dóbr król., nal. do zamków Wałcz i Drahim, m. in. N., z rąk Kierstena Borcka z Falkenburga (pełny regest → Klaushagen; MS 3 nr 2322).

1564 N. w dobrach Falkenburg leży obok gran. dzielącej Polskę od [Marchi Brand.]; gran. ta biegnie wzdłuż drogi z Plumward [1944 Blumwerder, obecnie Piaseczno] do Polskiej Puszczy (Polenheiden) i do → Drawskiego Mostu, a dalej wzdłuż rz. Drawy do jez. Wilczkowo; z Drawskiego Mostu wygon (Wisetrifft) prowadzi do N.1Istnieje przypuszczenie, że N.D. leżał w zakolu starego koryta rz. Drawy, na NW od jez. Krosino (Walczak). Jeżeli przyjmiemy tę hipotezę, wspomn. wygon, który łączył prawdop. N.D. z ośrodkiem dóbr w Złocieńcu, biegł może zachodnim brzegiem jez. Krosino, który należy do dóbr Falkenburg (Wrede 112).

1565 N. wymieniono wśród dóbr, które odpadły od stwa drahimskiego za czasów, gdy starostami drahimskimi byli Natzmerowie [1531-51], lub wcześniej (LWK 1, 183).

Uwaga: K 5, 81, błędnie utożsamił N. z nowszą osadą Łysinin (MTop. 1877 Neuhof, 1944 Grenzneuhof), 12 km na E od Czaplinka.

1 Istnieje przypuszczenie, że N.D. leżał w zakolu starego koryta rz. Drawy, na NW od jez. Krosino (Walczak). Jeżeli przyjmiemy tę hipotezę, wspomn. wygon, który łączył prawdop. N.D. z ośrodkiem dóbr w Złocieńcu, biegł może zachodnim brzegiem jez. Krosino.