ROGALINEK

1510 Rogalynko, niezident. osada w okolicy Żydowa; Żydowo 11,5 km na S od Obornik.

[Pow. pozn.]

1510 wieś R. w par. Żydowo ma 7 ł. os. i folw.; dzies. z folw. i 2 ł. nal. do plebana, a z 5 ł. do wikariuszy kat. pozn. (LBP 90).

[W rejestrach poborowych z XVI w. R. nie występuje.]

Uwaga: 1. K 8, 100, wahał się, czy w cytowanym przekazie z LBP nie chodzi jednak o → Rogalinek k. Mosiny. Sugestię taką należy odrzucić: wieś wyraźnie wymieniona jest w par. Żydowo, nie zgadzają się dane o liczbie łanów i o przynależności dzies. W końcu XVIII w. znany jest folw. Rogalinek, widoczny na mapach Gilly’ego i Perthéesa między Jankowicami a Lusówkiem, a należący do Jankowic (SG 9, 660; K 3, 135). Jest to jednak kilkanaście km od Żydowa i inna par. (Jankowice par. Ceradz, Lusówko par. Lusowo), a więc nie może być to nasz R. Nie wchodzi też na pewno w grę Rogalino w pow. gnieźn. (nazywane niekiedy również Rogalinkiem). Z kolejności wymieniania wsi w opisie par. Żydowo w LBP zdaje się wynikać, że R. leżało obok Rozwarowa.

2. Do R. odnieść najpewniej można, jak wskazuje kontekst występujących osób, dwa przekazy o Mac. Rogalińskim (choć człowiek o takim imieniu występuje też współcześnie w → Rogalinie k. Mosiny): 1419 Mac. Rogaliński i Jasiek z Zielątkowa toczą proces z Chwalibogiem z Chyb o 100 grz. strat, jakie ponieśli z powodu niezałatwienia przez Chwaliboga spraw granicznych (racione non expedicionis granicierum; PZ 6, 16); 1420 tenże Maciek toczy proces z Dobrogostem Sobockim, który dowodzi, że nie ręczył mu za zobowiązania Chwaliboga Chybskiego (WR 1 nr 1077).