RZEPEDŹ

(1526 Rzepecz) 2 km na W od Szczawnego.

1. 1526 z. (starostwo) san. (Mater. 77).

2. 1526 nowo założona na karczunku leśnym nad potokiem Rzepecz, wpadającym do Osławy, wieś R. otrzymuje granice: idąc w górę potokiem Osławiczka zw. Czarny Las do potoku Jaworniczek, do potoku Makotra, od Makotry na pole alias polana Zawinczak, z tej do miejsca Ostra Jodła, do białego kamienia zw. Ruski Kamień, przez pole albo rozdziałem przez górę [na] miejsce zw. Dolinki Bidowe, stąd nad potokiem Kulas do potoku Profundum [Głęboki?] i do granic [wsi] Płonnej, ex Profundo potoku w górę innym potokiem na miejsce zw. Mostki i Garbek, Brakow i Kuchna nazwane, z Kuchnej nad potokami na miejsce Przewały i Bukowinki, z Bukowinek przez górę zw. Opoy, z tego miejsca biegnie rozdział oddzielający wieś Szczawne, dalej idąc do rz. Osławy i Osławki (Mater. 77); 1546 z wsią R. graniczy nowo powstająca wieś Jawornik (CS 322 s. 606).

3. Własn. król., stwo san.; 1522 Szymko z R. zbójnik (Kiryk, Związki s.17); 1526 Mikołaj Wolski, kaszt. sandom., ochmistrz dworu królowej Bony, star. san. etc., pozwala szl. Jaroszowi Mieysowskiemu za tegoż zasługi wojenne założyć nową wieś zw. Rzepecz w dobrach król. starostwa san. (Mater. 77); 1549 potwierdzenie powyższego przywileju wpisane do akt gr. san. (tamże).

4. 1526 5 X Mikołaj Wolski pozwalając szl. Jaroszowi Mieysowskiemu założyć wieś R. na pr. wołoskim, nadaje mu sołectwo (advocatiam) obejmujące 3 łany, zagrodników, młyn z foluszem, karczmę, obszary, nawsie, kunicę od dziewcząt wychodzących za mąż do innych wsi, [szóstą część] z czynszów i danin, barcie, kowala. Każdy kmieć po upływie 24 lat wolnizny winien z pół łanu płacić rocznie 15 gr, dawać caponem, poprąg na konia, dziesiątego wieprza, dwudziestego barana, podatek [censum?] król. 6 gr. Kmiecie winni dawać od barci po pół gr od pnia lub miód według sprawiedliwości. Dla sołtysa kmiecie winni pracować po 6 dni w roku oraz dawać mu na Boże Narodzenie po 2 kury i 2 kołacze, a na Wielkanoc po 30 jaj i 2 kołacze. Żaden człowiek skądkolwiek zbiegły do R. nie może być wydany. Kmiecie zobowiązani są do tłoki oraz do naprawy młyna i jazu. Winni też przez 6 tygodni stawiać sałasz owczy na gruncie sołtysim celem nawożenia i dawać 2 sery sołtysowi za pastwisko (Mater. 77).

5. 1526 przyw. lokacyjny przewiduje dla popa 1 łan (Mater. 77).