BRONOWO NAGÓRNE

(1400 Brunowo, Brunowo Nagórne), dziś Brunowo Nowe, 8 km na N od Płocka.

1. 1578 pow. płoc., par. Trzepowo Stare (ŹD 14)1Wg AM Bronowo Nagórne należało do par. Proboszczewice.

2. 1400 granica między Bronowem [-Sadami] a Draganikiem: od granicy końcowej między Bronowem [Kmiecym] a innym B., wsią rycerską2W tekście: „de granicie finali, quaeest inter Brunowo domini Pauli vexilliferis et inter aliam Brunowo, quae etiam militalis est”. Przyjąwszy, że pierwsze wzmiankowane B. to jest B. Kmiece, zidentyfikowaliśmy konsekwentnie „alia B.” jako B. Nagórne ze względu na bezpośrednią bliskość, przechodząc prosto aż do jabłoni i do granicy między Bronowem [-Sadami] i Bocheńczewem (ZDP nr 58).

3. Włas. szlach. 1400 → p. 2; 1497 król Jan Olbracht daje Janowi z Szeligów m. in. skonfiskowane dobra Jadwigi wd. po Jerzym i jej dzieci Jakuba, Gotarda i Małgorzaty z B. (MS II nr 888, 985); temuż samemu król daje dobra braci Stefana i Tworka, ich matki Holechny, Piotra Kuczka, Macieja, Marcina, drugiego Marcina, Jakuba, Stanisława i Jana z B. (MS II nr 985); 1531: Jan s. Jerzego – 1 1/2 wł. folw., (z jego cz. 1/2 wł. trzyma Mik. Konarski), Jakub Brochocki [z Brochocinka] – 1 wł. folw. (z jego cz.1/2 wł. trzyma Mik. Konarski) (RP 41, 75); Mikołaj s zm. Mikołaja zw. Myślibór Brunowski dz. z Tysek oskarżony przez pewnego Czecha, że nie jest szlachcicem, oczyścił się z zarzutu, stawiając świadków: brata Jakuba s. zm. Mikołaja z Tysek i br. przyrodniego Jana s. zm. Jerzego z B. herbu Kuczaba; stryja Józefa s. zm. Ubysława z Tysek i br. stryjecznego Macieja z Tysek h. Trzaska (tegoż herbu po ojcu i dziadzie jest tenże Mikołaj); Świętosława z Machcina s. zm. Myślibora z Ogorzelic, wnuka rzeczonego Mikołaja, h. Dołęga; Bartłomieja, Marcina, Wojciecha, Macieja i Filipa z Machcina, Andrzeja z Kamionek h. Dołęga; Macieja z B. herbu Kuczaba, Piotra z Sękowa h. Prawdzic, Pawła Grzybka z Bromierzyka, którego br. ciotecznym po matce jest Wojciech z B. ożeniony z Dorotą, siostrą rzeczonego Mikołaja; babką rzeczonego Mikołaja była Katarzyna Ogorzelska, h. Rola, matka Jadwigi c. zm. Myślibora z Machcina h. Dołęga (PG 1, 164v-165; SW nr 171).

7. Bon. II, 121, 147, 148.

1 Wg AM Bronowo Nagórne należało do par. Proboszczewice.

2 W tekście: „de granicie finali, quaeest inter Brunowo domini Pauli vexilliferis et inter aliam Brunowo, quae etiam militalis est”. Przyjąwszy, że pierwsze wzmiankowane B. to jest B. Kmiece, zidentyfikowaliśmy konsekwentnie „alia B.” jako B. Nagórne ze względu na bezpośrednią bliskość.